Ročník 2016

Již sedmý ročník bluesového festiválku s charakterem venkovské tancovačky, k čemuž rozhodně přispívá i prostředí místní sokolovny, proběhl v Lázních Toušeň, díky nadšencům, převážně z řad kapely The Kingsize Boogiemen a jejich přátel.

Obsazení opět pestré a mezinárodní. Zahájila kapela, která je zde rovněž považována za domácí, Bluesband Cpt. Pickarda. Vznikla na samém konci devadesátých let minulého století ze spolužáků, kteří bydleli na koleji Houšťka v nedaleké Staré Boleslavi. Jak jsem z úvodního slova Charlie Slavíka pochopil (a tím možná přišel na stopu podivnému názvu festivalu), infiltrovali osazenstvo zdejší hospody U Jezevce, kde se brzy cítili jako doma, a místní je vzali za své. Je mezi nimi kytarista Břeťa Oliva, kterého jsem o něco později poznal jako skvělého harmonikáře (a občasného kytaristu) v kapele Gamba Blues Band, a Pavel Novák, mezi jehož nejvýznamnější aktivity v současné době asi patří hraní v Blues bandu Luboše Andršta. Ostatní členy neznám, a netuším jestli někde hrají. Kapela ukončila činnost v roce 2002, ovšem před pěti lety se znovu dali dohromady, a od té doby příležitostně vystupují.

Následující němečtí The Perky Pollyvocs nás svojí hudbou přenesli někam do třicátých až padesátých let dvacátého století.

Pak nastoupilo domácí družstvo, které, jak jinak, sklidilo obrovský aplaus. Justin Lavash, původem Brit, pak tak trochu světoběžník, léta již žijící v Praze. Osamělý písničkář s předtočenými podehrávkami a krabičkami. Jeho písničky jsou těžko zařaditelné, nicméně moc pěkné.

A na konec Eb Davis, který pochází z Arkansasu, na konci 60.let se přestěhoval do New Yorku, kde založil svoji první kapelu, v 70. letech pak vystupoval po boku takových hvězd, jako byl třeba Willson Pickett nebo Isaack Hayes, ale od 80. let žije v Evropě. O doprovod se mu starají američtí muzikanti a jeho manželka, pianistka Nina T. Davis z Berlína.

Bylo to všechno moc pěkný, a zdá se, že ani sedmým ročníkem festival nekončí.

Jindřich Oplt – moreblues.cz

Fotky z akce

Komentáře